OTOMATİK ŞANZIMAN YAĞ DEĞİŞİMİ

Otomatik Şanzıman Yağ Değşimi Hakkında Bilgilendirme:

Dünyada neredeyse çoğu araba, ülkemizde ise hızla artarak çoğalan otomatik vitesli araçların %60 dan fazlası türkiyede yaygın bir şekilde artarak kullanılıyor.Hiçbir işlem yapmadan vitesin direk nasıl geçebildiğini otomatik şanzıman sayesinde nasıl işlem yaptığını detaylı olarak bilgilendireceğiz.Otomatik vitesli araçların en önemli özelliği otomatik şanzımanlarının bulunmasıdır. Otomatik şanzıman nasıl çalışır diye düşündüyseniz, sayfanın sonunda otomatik şanzıman nasıl çalışır ile ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Otomatik Şanzıman Yağ Değişiminde yeni şanzıman yagı renk değişmemiş olur. Revizyon için sökülen şanzımanda yağın içi özelliğini kaybettiğinden dolayı içerinde katılaşmalar olacaktır. Otomatik araçlarda şanzıman yagı çok önemlidir. Özellıkle yenı nesil araçlarda otomatik şanzıman yagı dayanıklılığı yüksek ısıya dayanıklıı özelliğine sahip olmak zorunda. Aşınma nedir? şanzıman ıcınde rulmanlar seperatorler burçlar aşınır. Aşındığı zamanda basınç kaybı oluşur ve şanzıman balata yakar sorun yaratır.
otomatik şanzıman yağı


Otomatik Şanzıman Yağ Değişimde Yağ Kötü Olursa

Şanzıman yagının kalitesi düşük olursa köpürür, köpüren yag hidrolikde iletkenliği zorlaştırır. Vites geçişlerinde kaydırmalara sebep olur. Yagın kalitesini düşürmek için ek katkılar koyalar ve bunlarda şanzımana zarar verir. Otomatik şanzıman; motordan çok çok daha pahalı masraflar açabilir.


Otomatik Şanzıman Yağ Değişiminde Yağ Kaliteli Olursa

Şanzıman yagı düzgün olursa, zamanında bakımlarını periyodik olarak yapılırsa şanzıman çok daha uzun ömürlü olur ve daha az maliyetle daha uzun yıllar kullanabiliriz. Türkiyede hava şartlarına göre şanzıman yağları ömürlük değildir.30-40 bin KM ‘de bir şanzıman yağını değiştirmek zorundayız. Şanzıman yagını değiştirmezsek şanzıman aşınır , aşınır daha sonra şanzıman revizyon ister buda size çok maliyetli olur.Periyodik olarak şanzıman yağını ve şanzıman filtresini 30-40 bin km ‘de bir değiştirirseniz hem şanzımanın içindeki zararlı maddeleri almış oluruz şanzıman içinde uzun vadede kullanma olanağımız artar.

Benzer Sayfalar :

Otomatik Şanzıman Arıza Belirtileri
Otomatik Şanzıman Neden Bozulur
Otomatik Şanzıman Hastalıkları - Tamiri
Otomatik Vites Araba Nasıl KullanılırOtomatik Şanzıman Video :


Hızlı Yorum Gönderme

Dogan Otomatik Şanzıman Otomatik Şanzıman Hakkında Ücretsiz olarak aklınıza takılan bir soru olursa anında sorabilirsiniz. Servis danışmanımız anında size geri dönüş yapar!

Gelen Yorumlar / Cevaplar :Mustafa Baykara
21.07.2017

Ustam.hayirli gunler DSG Şanzıman Volant Dişlisi hakkında bir sorum var. Aracim 2011 Ww Golf 1.6 Tdi Dsg aracimin Volant dislisinin degismesi gerekiyormus soguk havalarda çat çat ses geliyor motor isininca neredeyse kayboluyor ses yazin sicaklarda ise kisa sureli çat çat ćat ses geliyor yine motor isininca ses kesiliyor kimiside diyor disli tornalanir degismesine gerek olmaz diyor bu disli degisimini yapiyormusunuz yapiyorsaniz ne kadar maliyeti olur bana.

Servis Danışmanı Cevabı :

Hayırlı günler aracımız 7 ileri dsg şanzımanlarda kronik hastalıktır voland dişlisi tek olarak değişmez çünkü volandın kendisi ses yapıyor dediğiniz gibi soğukken çat çat ses yaptırır ısındığı zaman azaltır sesi 6 ileri dsglerdede tam tersine ısındığı zaman yaptırır aracımızda iki tip voland var  129 ve 132 diş olaraktan değişiyor 129 diş 2000 tl 132 diş 2300 tl olaraktan değişiyor şanzıman yağıda değişiyor bu ses ilerleyen dönemlerde artış görecektir şuan havalar sıcak olduğu için fazla yaptırmaz soğuk havalarda daha çok yapacaktır hayırlı günler dilerim.

Doğan Otomatik Şanzıman Destek


Nazım Günüşen
22.07.2017

Dogan usta merhaba cvt sanzıman hakkında bir sorum var. 99 Nissan Micra otomatik aracım şanzıman trıbünü değişti ama hala vites geçişleri çok rahat olmuyor tek tek yapıldıgında nekadar kolay geçişler sağlasa da yine de bazen zorlama oluyor acaba vites kolunda bir sorun olabilir mi yoksa normal mi yardımcı olabilir misiniz?

Servis Danışmanı Cevabı :

Motor stop halindede zor geçiyor ise şanzıman içersindedir ama çalıştığı zaman zorluyor ise o türübün bilginiz olsun.

Doğan Otomatik Şanzıman Destek


Serkan Süzen
23.07.2017

Sa usta renault laguna otomatik 2000 motor rxe şanzuman ne kadar sıfırı yada tamir su girdi sanırım gecen ki yagmurda araba gitmiyor...

Servis Danışmanı Cevabı :

A.S Serkan bey o  şanzımandan elimizde yok,iyi günler dileriz.

Doğan Otomatik Şanzıman Destek 


İsmail uzun
7/23/2017
Mrb sayın ustam nasılsın. 2007 model förd focus otomatik aracım var. Vites e geçerken yokusta zorlanıyor. Hatta hızı dahi düşüyor. Sebebi Ne olabilir
Servis Danışmanı Cevabı :
İlk başta aracı incelemek gerekiyor test cihazına bağlayıp ölçüm değerlerini görmemiz gerekiyor bahsetmiş olduğunuz durum motorda herhangı bir dengesizlik var ise eğer ondan da kaynaklanabilir Kartal Oto Sanayide Doğan Otomatik Şanzıman'a uygun durumda bekliyoruz.


Etiket / Tags :otomatik şanzıman, otomatik şanzıman nasıl çalışır , otomatik şanzıman detaylı bilgi,otomatik şanzıman parçaları, şanzıman yagı, otomatik şanzıman içinde olan parçalar, otomatik şanzımanda dikkat edilmesi gerekenler


Sayfa Ziyaretçi Sayısı : 31031 • alfaromeo

 • audi

 • bmw

 • chevrolet

 • citroen

 • dacia

 • daewoo

 • honda

 • hyundai

 • kia

 • land-rover

 • nissan

 • peugeot

 • renault

 • seat

 • skoda